
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 3.4 V |
| Output Current | 6 A |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Channels | 1 |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Switching Frequency | 2.2 MHz |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 970 mV |
| Max Output Voltage | 41.6 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Topology | Buck |
| Output Voltage | 970 mV to 41.6 V |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Function | Step-Down |
Stock: 49
Distributors
pcbx
Unit Price$11.13446
Ext.Price$11.13446
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.13446 | $11.13446 |
| 10 | $10.61242 | $106.12420 |
| 25 | $10.04793 | $251.19825 |
| 50 | $9.51346 | $475.67300 |
| 100 | $9.00742 | $900.74200 |
